TERASA

Pokud plánujete stavbu rodinného domu a toužíte mít u něj i terasu, měli byste s ní počítat už při samotném projektu. Nemusíte se bát, že byste zaplatili o hromadu peněz navíc, při stavbě domu platíte za celkový projekt, ne za jednotlivé části. Spíše by Vás to vyšlo dráž, kdybyste si terasu nechali postavit až dodatečně.

Na co myslet při stavbě terasy:
–        v první řadě musíte myslet na umístění, nejideálnější je místo, kdy může být terasa propojená s obývacím pokojem nebo s kuchyní, kdy se dá z místnosti plynule přejít na terasu
–        důležitou roli hraje samozřejmě materiál, který použijete, těch je na výběr z více variant:
1)      Dlažba:dlažba se na terasu sice hodí, ale záleží na umístění terasy, pokud Vám na ní půjde celý den přímé slunce, bude dlažba rozpálená, a pokud chcete terasu využívat i v zimě, může Vás dlažba studit.
2)      Přírodní dřevo:přírodní materiál, na pohled velmi hezký a příjemný, je v současnosti ideální volbou, ani přímé slunce ho nerozpálí a v zimě Vás studit nebude.
3)      Moderní plast:je stálobarevný, odolný UV záření, nevyžadují žádné další nátěry a snadno se udržují v čistotě, pokud v místnosti, na kterou Vám bude navazovat terasa, máte např. plovoucí podlahu, dá se podlaha na terasu v umělém plastu pořídit ve stejném odstínu.
4)      Beton:na terasu je to vhodný materiál, ovšem moc se nehodí na terasy přímo navazující na dům, ale spíše na terasu, stojící úplně mimo dům.

A čím si můžete terasu osázet, aby posezení na ní pro Vás bylo uklidňující?
Rostliny na terasu vybírejte vždy podle poměru slunce a stínu. Severní strana je vhodná například pro fuchsie, netýkavky a begónie. V nádobách na terase můžete ale pěstovat i hortenzie, nebo jehličnany. Na ploše orientované na jih nezapomeňte na pravidelnou a dostatečnou zálivku rostlin. Vysadit si tady můžete letničky, jako je nestařec, nebo petúnie a povede se tu také pelargonii, oleandru, olivovníku, hořcovému stromku, durmanu a bylinkám.

Východní strana bývá zalitá sluncem ráno, západní v podvečer, což vyhovuje petúnii, muškátu, lobelce nebo sporýši.
Při kombinování rostlin myslete v první řadě na podmínky určeného místa a nároky jednotlivých druhů.