Kde najít důvěryhodné novinky

Dnešní doba je dobou informačních technologií. Ze všech stran se na nás chrlí stále další a další novinky Promo Textilie. Zvykli jsme si také již na to, že se během pár vteřin můžeme dozvědět cokoliv, co nás zajímá, a také jakoukoliv informaci, kterou se dozvíme předat dál tisícům dalších lidí. To sebou však přináší i nebezpečí: jak můžeme vědět, že to, co jsme se dozvěděli, je pravda?

novinky3

Stačí totiž trochu více prohledat internet, a začnou v nás hlodat pochybnosti. Najdeme totiž spoustu informací, které jsou nejen odlišné, ale dokonce si i protiřečí. Typickým příkladem může být současná virová pandemie. I zde najdete spoustu „zaručených“ pravd. Nošení roušek pomáhá. Nošení roušek je zbytečné. Virus se k nám dostal z čínských trhů se zvířaty. Virus je uniklá americká biologická zbraň. Virus je uniklá čínská biologická zbraň. Virus je uniklá ruská biologická zbraň. Žádný virus neexistuje, je to jen výmysl médií a vlád.

Není tedy divu, že běžný člověk může mít problém se v tom vyznat. Čemu máme vůbec věřit? Pro laika to může být velmi zmatečné. Není tedy divu, že v té přemíře se nakonec rozhodne věřit některé z konspiračních teorií, zvláště pokud podporují jeho pohled na svět.

novinky4

Je totiž faktem, že k informacím, které souhlasí s naším názorem, přistupujeme podstatně méně kriticky než k těm, které tvrdí opak. A to se týká každého z nás. Je dobré o tom vědět a uvědomovat si to neboť potom se můžeme alespoň pokusit mít hodnotit veškeré zprávy stejně kritickým okem, i když je to těžké.

Ale jak tedy rozpoznat důvěryhodný zdroj? Především tak, že uvede, odkud dané zprávy má. A neměly by to být zdroje jako Wikipedia či YouTube. Dále by měl to, co uvádí, upravovat podle toho, jak se mění poznání.

Ano, může to být těžké, zvláště pokud to jde proti tomu, čemu věříme. Avšak je to jediný způsob, jak bojovat proti dezinformacím. A věřte, že ty představují skutečné nebezpečí.