V exteriéru domu potřebujete mít schodiště, které bude splňovat několik základních předpokladů úspěchu. Řadě se mezi ně design, kvalita a bezpečnost. Od toho se odvíjí jednotlivé aspekty, na které musíte myslet a podle kterých konkrétní styl a materiál vybírat. Podívejme se na to, jak si jednoduše zvolit ideální přístupovou, ale také únikovou cestu.
Vzhled je pochopitelně jen na vás. Záleží především na tom, zda je chcete vkusně zakomponovat ke zbytku domu, anebo z nich vytvořit výrazný prvek. Než ale začnete řešit design, tak se soustřeďte zejména na praktičnost, protože ta je u tohoto produktu hlavní.
Přírodní vlivy jsou na prvním místě
Zamyslete se, zda potřebujete pouze dva stupínky před vchodovými dveřmi, anebo přístup do prvního patra. A jelikož jsou venku, musíte myslet zejména na počasí. Důležité jsou hlavně:
- vítr,
- déšť,
- sníh.
V Čechách často prší, sněží a často fouká také silný vítr. Proto byste se měli spoléhat na beton či kov, pevné konstrukce a tzv. pororošty. To je podklad, ve kterém jsou umístěny otvory a sníh jím tak může bez problémů propadnout dolů.
Nezapomínejte na sklon
Nášlapy by neměly být dokonale rovné. Sklon se většinou pohybuje od 25° až do 45°, které se využívají u žebříkových typů. A stejně důležitý je také jejich povrch. Podstatné je, aby nášlapy neklouzaly. Využít k tomu lze kamenný koberec, výčnělky i frézované drážky u hran.
Jak to vypadá s velikostí? Aby se vám konstrukce pohodlně používala, výška jednotlivých stupňů by měla mít mezi 15 a 18 centimetry. Šířka stupně by měla být 33 až 27 centimetrů a ideální šířka celého ramene je alespoň 60 centimetrů na jednu osobu.
Jaké druhy jsou nejlepší?
Při vstupu do prvního patra či únikového prostředku se nejčastěji využívají tři typy. V menších prostorech točité, v atypickém prostoru segmentové a pokud chcete něco skutečně jedinečného, tak je perfektní samonosné schodiště. To jen tak někdo nemá, vypadá nádherně a zároveň je vysoce praktické. Navíc možností vzhledu je nespočet.