Deskovky, trochu netradiční koníček


Kde leží Uppsala? Carcassonne. Alhambra. Citadela. Stanice Paranoia. Údolí králů.
 
Ne, to vás nezkoušíme ani ze zeměpisu, ani jsme se sami nezbláznili. Jedná se jenom o nepatrný zlomek z velkého množství deskových her, které lze dneska zakoupit na trhu. Většina zapálených hráčů bude znát výše vypsané tituly, nejedná se o ty nejznámější, ale například Carcassonne získalo prestižní ocenění Spiel des Jahres v roce 2011 a dočkalo se dalších rozšíření k základní sadě. Podobně hra Alhambra, která vás přenese na žhavé pobřeží Španělska, získalo stejné ocenění v roce 2003.
 

Deskovky jako hobby

Možná vám to zní neuvěřitelně, ale i hraní deskových her může být pro někoho vášnivým koníčkem, kterému se věnuje ve svém volném čase. V každém větším městě narazíte na skupiny, které se pravidelně scházejí a hrají různé deskové hry. Nejčastějším místem setkání bývají čajovny, které rovněž nabízí nepřeberné množství her pro své návštěvníky. Odpadá tak nutnost si nosit vlastní hry, můžete vyzkoušet něco nového a později i zakoupit domů.
 
Jaké výhody přináší tento možná lehce netradiční koníček?
•    setkávání se s kamarády nejenom u piva v hospodě
•    rozvíjení si logických schopností, u některých her i taktických, strategických a představivosti
•    příjemné strávení volného času ve skupině stejně laděných lidí
•    účast na týmových soutěžích i soutěžích pro jednotlivce
•    učení se novým znalostem – například u vědomostních deskových her jako je Evropa, Svět, Kde leží Uppsala? a další
 
Přemýšlíme, jaká negativa má tento koníček. Vždyť se říká, že tak jako mince má dvě strany, i ostatní pozemské věci mají svůj rub a líc. Když se zamyslíme, přijdeme jen na několik málo negativ:

•    ztráta času
•    není individuální koníček – ke hře obvykle potřebujeme nalézt další lidi, kteří s námi budou ochotni trávit čas hraním
 
Jakou deskovku jste si vybrali pro vaše příští setkání s přáteli?