Než přejdu k hlavnímu tématu tohoto článku chci upozornit na to, že kromě toho, co si vy přejete záleží i na dalších faktorech. Jako například na půdě nebo klimatu. A potom také kolik chcete investovat jak peněz, tak času. Někdy stojí za to promluvit si o své zahradě s architektem nebo jiným odborníkem a mimo vzhled se také chvíli věnovat co zde může růst.
Tak máme za sebou jednoduché zásady a nyní se můžeme věnovat tomu, jak vlastně můžou vypadat.
Japonské
Jedny z nejvíc originálních a časově nejnáročnějších. Jak vypadá? Je přesně uspořádaná, čistá a taky symbolická. Japonsko je země s dlouhou tradicí. Jedním z nejvíce využívaných prvků je malý rybníček nebo říčka. Ozdoby jsou v podobě světlých oblázků, zvonků, laviček a pítek. Vše má svůj smysl a svojí vnitřní harmonii.
Anglické
Nenáročné, jednoduché ale přesto efektní. Nenaleznete zde žádné zbytečné ozdůbky, samotnou ozdobou je příroda. Hlavním znakem je krásná, na krátko posekaná, sytě zelená tráva. Třezalky, keříčky, břečťan a jiné květiny. To vše zde naleznete u plotů nebo naznačující cestu do domova. Formace rostlin není náhodná.
Moderní
Dnes jasně vévodí minimalismus, a i v takovém duchu se nesou tyto zahrady. Bohužel to není nic levného a ani zde nejsou jasně vytyčené znaky. Často se objevují geometricky vysázené květiny do nejrůznějších útvarů nebo jednoduchých jednobarevných květináčů.
Romantické
Taková nadčasová klasika. Každý má v sobě romantickou duši, někdo jen hlouběji uschovanou. Může být levná, ale i velice drahá. Stylisticky není vůbec náročná. Co zde hlavně najdeme jsou barevné a voňavé květiny, keře a stromy. Převládá okrasa nad praktičností, ale i zelenina a ovoce se zde dají zakomponovat.
Tak jakou co si vyberete? Nebo se na všechny styly vykašlete a uděláte si hlavně záhonky? Tak či tak pozor na všemožné škůdce a na počasí, které někdy dokáže být pořádným mrzoutem.