Nepřímé daně
Nepřímo se vztahují k příjmu poplatníka, jsou zahrnuty v ceně vybraného zboží nebo služeb, kterou navyšují. Patří mezi ně: daň z přidané hodnoty, daň spotřební a daň ekologická.
1. Daň z přidané hodnoty
základem pro výpočet je přidaná hodnota (rozdíl ceny na výstupu a ceny na vstupu). Cena na vstupu = cena zboží/služeb, kterou podniku vyfakturovali jeho dodavatelé. Cena na výstupu = cena, kterou podnik vyfakturoval svým odběratelům.
Plátcem DPH jsou všechny osoby zaregistrované na finančním úřadě jako plátci DPH.
Neplátce DPH si nemůže na výstupu odečíst DPH, které uhradil na straně vstupu, náklad navýší cenu.
Od roku 2015 Jsou sazby DPH: 21% (základní sazba), 15% (snížená sazba- potraviny) a 10% (snížená sazba-zdravé potraviny, léky, knihy)
Předmět daně
– zdanitelné plnění v tuzemsku (dodání zboží, poskytování služeb), plátcem FO/PO registrované na finančním úřadě, který je správcem
– dovoz zboží (obchody mimo EU), plátcem dovozce, správcem celní úřad
– osvobozené činnosti – pošty, banky, pojišťovny, nemocnice, školy, rozhlas, TV
Daňová povinnost vzniká dnem uskutečnění zdanitelného plnění.
a) dodání zboží – v den dodání/ den převzetí/ den zaplacení
b) poskytování služeb – den poskytnutí/ den zaplacení
(rozhoduje den, který nastal dříve)
2. Spotřební daň
Je součástí ceny vybraného zboží, jehož spotřebu chce stát omezit, protože škodí lidskému organismu nebo znečišťuje životní prostředí.
Mezi zboží podléhající spotřební dani patří například: minerální oleje, líh a lihoviny (kromě zdravotních účelů), pivo, šumivá vína, tabákové výrobky…
3. Daň energetická
Platí se od roku 2008.
Předmět daně je: elektřina, zemní plyn, pevná paliva (černá a hnědá uhlí, koks).
Osvobození od placení daně: elektrická energie a pevná paliva na provoz veřejné přepravy osob, na plavby po vodách na území ČR (kromě soukromých plavidel), zemní plyn na výrobu tepla v domácnostech nebo domovních kotelnách